azerbaycan tıp üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan tıp üniversitesi beklentilerinizin çok daha üstünde lisans eğitimi almanıza ve sınavsız tıp bölümlerinde eğitim...

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Geçmişi 1919 yılına kadar dayanan Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan Cumhuriyeti Meclisi tarafından alınan kararla Bakü Devlet Üniversitesi 4 adet fakülte ile kurulmuştur. Bu dört fakülteden biri olan Azerbaycan Tıp Fakültesi, günümüz Bakü Tıp Üniversitesi’nin de temellerini oluşturmuştur. Profesör İ. Razumovski’nin ilk rektör olarak seçildiği Bakü Devlet Üniversitesi’nde açılan Bakü Tıp FakültesiAzerbaycan tıp çevrelerinin oluşmasını ve Bakü tıp eğitiminin büyük oranda üst seviyeye gelmesini sağlamıştır. 1930 yılında Azerbaycan’ın Sovyetler Birliği yönetimi altında olmasından dolayı Sovyet yetkililer Azerbaycan Bakü Tıp Fakültesi’nin ikiye ayrılmasını kararlaştırmıştır ki, Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi’nde günümüzde de iki tıp fakültesi mevcuttur.

1922 yılında 30 öğrenci ile başladığı eğitim hayatında azimli çalışmalarla sayesinde Azerbaycan tıp üniversiteleri arasında lider konuma sahip olan Azerbaycan Tıp Fakültesi, 1930’lu yıllarda enstitü statüsü kazanmıştır. Azerbaycanda eczacılık eğitimi temellerinin atılmasını sağlayan enstitünün ilk rektörüyse M. Kadirli olmuştur. Enstitü olduğu dönemde Azerbaycan fizyoloji bölümü, diş hekimliği, fizik tedavi ve eczacılık gibi bölümlerin açılmasını sağlayan Prof. İ.Şirokoqorov, Prof. L.Levin, Prof. S.Davidenkov, Prof. F.İlyin, Prof. N.Uşinski, Prof. P.Rostovsev, Prof. M.Çlenov ve Prof. K.Malinovski gibi isimler de enstitünün gelişmesi için özverili bir şekilde çalışmıştır.

1940′ lı yıllarda

1940’lı yıllarda enstitü olarak 3 fakülte ve 45 bölümle 500’ün üzerinde öğrenciye eğitim veren okulda; 40 profesör, 45 doçent, 137 asistan ve 56 adet öğretim görevlisi bulunmaktaydı. Azerbaycanda diş hekimliği adına da çok büyük hizmetler sunan enstitü, 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kararıyla üniversite haline gelmiş ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi adını almıştır. Azerbaycanda fizik tedavi bölümü eğitimiyle uluslararası eğitim çevrelerinin dahi ilgi odağı haline gelmiş ve daima olumlu yorumlar almış olan Azerbaycan Tıp Üniversitesi, ayrıca Çocuk Diş Hekimliği bölümüyle de Azerbaycan diş hekimliği çevrelerinin ve Azeri halkının haklı saygısını kazanmıştır. Üniversite 1985 ile 1999 yılları arasında büyük bir titizlikle ve aralıksız çalışarak 122 bilimsel araştırma, 55 kitap ve 138 eğitim bildirisi yayımlamıştır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi mezunları arasında pek çok tanınmış akademisyen, devlet adamı, siyasetçi ve tıp doktoru bulunur.

Günümüzde Azerbaycan eczacılık bölümü tercihlerinin de birinci sıradaki ismi haline gelen Bakü Tıp Üniversitesi, sahip olduğu 7 fakültede 5 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Şüphesiz başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen 500’e yakın öğrenci de okul bünyesinde yüksek öğretim programlarına devam etmektedir. Azerbaycan eczacılık bölümü ile ülkemizden de yoğun talep gören üniversitede 118 profesör, 284 doçent, 513 asistan ve 212 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Azerbaycan tıp çevrelerince yüksek düzeydeki eğitimi ve köklü tarihi ile saygı duyulan üniversite, öğrencilerine Bakü ve çevre kentlerdeki hastanelerde, kliniklerde ve doğum evlerinde uygulamalı eğitim alma imkanı da sunmaktadır.

Azerbaycan fizyoloji bölümü öğrencilerine de uygulama anlamında birçok seçenek sunan üniversitenin gerek eğitim gerekse de sosyal, kültürel ve sportif anlamda son derece geniş imkanları mevcuttur. Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi Kampüsü’nde; 4 hastane, 6 öğrenci yurdu, 6 eğitim binası, kapalı yüzme havuzu ve spor salonu, 200’er ve 500’er kişilik iki toplantı salonu, bilimsel araştırma merkezi, kafeteryalar, kütüphane, öğrenci klinikleri, internet alanları ve daha birçok kompleks bulunmaktadır.

Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi, dünya üniversiteleri arası sıralamalarında 8163.dür. Üniversitenin uluslararası standartlardaki yüksek öğretim programlarından faydalanarak ülkemizde ve dünyanın birçok çağdaş ülkesinde denk sayılan prestijli diplomasına sahip olmak için kontenjan sorunu yaşamamak istiyorsanız, yurt dışı eğitimin tek yetkili ofisi Eurostar’ın güvenilir ve kaliteli hizmetlerini tercih edin. Profesyonel ekibiyle danışmanlık, kayıt, kabul, yerleşim, karşılama gibi birçok alanda en kaliteli hizmetleri sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, yurt dışı eğitim hayatınızı büyük oranda kolaylaştıracaktır. Eurostar’ın kaliteli ve çözüm odaklı hizmetlerinden avantajlı fiyatlarla yararlanmak ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi Türkiye Temsilciliği için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Ücretleri

Hazırlık bölümünü geçtikten sonra, dil için 2.000-4.000 dolar ödeyecekler. Ancak bu fiyatlar mevcut piyasa koşullarına bağlı olarak yükselebilir veya düşebilir. Üniversiteye girmek için gereken notlar kimseyi zorlamayan bir yapıdır. Üniversiteye yerleşmek için yüksek puanlar beklemeyin. Dolayısıyla üniversitede okumak daha kolay hale geliyor. Bakü Azerbaycan Tıp Üniversitesi Fiyatları;

TIP FAKÜLTESİ 5000$
UZMANLIK ALANLARI 7000$

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Fakülteler ve Bölümler

Azerbaycan Tıp Üniversitesi 2 adet tıp fakültesi ile eğitim vermektedir. Üniversite bünyesinde ayrıca; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Askeri Tıp Fakülteleri ve Eczacılık Fakültesi bulunmaktadır.

Bölümler;

Tıp Genel – 6 yıl + 1 yıl staj

Diş Hekimliği Fakültesi – 5 yıl + 1 yıl staj

Eczacılık – 4,5 yıl + 1 yıl staj

Tıp Fakülteleri

Tıp Fakültesi 1:

Üniversitenin temelini oluşturan fakültelerden biri olarak akademik anlamda üst düzeyli hocalar ders vermektedir. Klinik ve hastanelerde verilen eğitimle fakülte öğrencilerine; bilimsel araştırmalara katılma, iş deneyimi kazanma, pratik becerilerini geliştirme gibi imkanlar da sunulmaktadır. Fakültede okuyan 1824 öğrenciye; 31 profesör, 82 doçent, 18 öğretim görevlisi, 166 asistan eğitim vermektedir. Fakültede Akciğer Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Epidermiyoloji, Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Modern Tanılama gibi alanlar üzerine eğitim programları bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi 2:

 86 profesör, 79 doçent, 80 asistan ve 16 araştırma görevlisi, fakültedeki 1653 öğrenciye eğitim vermektedir. Fakülte bünyesindeki öğrencilerin 131 tanesi aralarında Türk öğrencilerin de bulunduğu yabancılardan oluşmaktadır. İlk üç sene temel tıp alanında eğitim gören öğrenciler, 4. ve 5. sınıfta klinik uygulamalara yönelik dersler görmekte ve 6. sınıfta da yalnızca uygulama yapmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi:

 1954 yılında kurulan fakültede diş hekimliği haricinde diş hastalıkları ve komplikasyonları, ağız mukoza hastalıkları ağız, çene ve yüz anatomisi gibi alanlarda da eğitim verilmektedir. 350 yabancı toplam 1102 öğrenciye; 14 profesör doktor, 42 profesör, 29 asistan profesör ve 150’ye yakın öğretim görevlisi eğitim vermektedir.

Eczacılık Fakültesi:

 Okulun enstitü olduğu yıllardan itibaren eczacılık fakültesi açılmak istenmiş ve 1941 yılında da günümüzdeki Eczacılık Fakültesi eğitim vermeye başlamıştır. 9 bölümle öğrencilerine üst düzeyde eğitim veren fakülte ayrıca geniş sosyal, sportif ve kültürel imkanlara da sahiptir. 349 öğrencinin eğitim gördüğü fakültenin öğrenim süresi 4 yıldır. Öğrenciler İngilizce, Rusça veya Azerice dillerinden birini seçerek, bu dilde eğitim almaktadır. Yabancı dil bilgisi yeterli düzeyde olmayan öğrencilerse bir yıllık hazırlık fakültesine gitmektedir.

Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi:

İki ayrı fakültede eğitim alma imkanının bulunduğu fakültenin eğitim süresi 5 yıldır. Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi olarak iki oluşumun bir arada faaliyet gösterdiği bu fakülte, 1930 yılından günümüze uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Koruyucu Tıp Fakültesi öğrencileri; İnsan Sağlığı, Hastalıkların Tedavisi ve Yayılmasının Önlenmesi, Hijyen, Mikrobiyoloji, Epidermiyoloji, Virüs ve Parazit Enfeksiyonları gibi alanlarda uzmanlık eğitimi görmektedir.

Tıbbi Biyoloji Bölümü:

Teorik ve deneysel tıp ile ilgili eğitim gören fakülte öğrencileri; Biyofizik, biyokimya, mikrobiyoloji, tıbbi genetik, virüs hastalıkları gibi alanlarda uzmanlık eğitimi almaktadır. Günümüzde fakültenin öğrenci sayısı 150 olmakla birlikte bu öğrencilere 18 profesör, 59 doçent, 53 asistan, 23 araştırmacı ve 39 öğretim görevlisinden oluşan bir akademik kadro eğitim vermektedir. Fakülte bünyesinde mikrobiyoloji, biyokimya ve bilimsel araştırma laboratuarları da bulunmaktadır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi:

Sovyetler Birliği döneminde çocuk hastalıkları üzerine uzmanlaşacak hekimler yetiştirilmesi için açılan fakültenin günümüzdeki öğrenci sayısı 1250’dir. Fakülte bünyesinde eğitim Azerice ve Rusça olarak verilmektedir. 27 profesör, 56 doçent, 18 yardımcı doçent ve 132 asistanla eğitim hayatını sürdüren fakülte, 3. sınıftan sonra Türkiye, Bulgaristan ve Almanya gibi ülkelerde uygulama eğitimi alma fırsatı da sunmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi’nde okuyan öğrencilerin Bakü içerisinde eğitim aldığı gibi, Bakü ve çevresindeki çocuk hastanelerinde de uygulamalı eğitim alabilmektedir. Fakülte öğrencileri kaliteli eğitim almanın yanında okulun geniş sosyokültürel ve sportif imkanlarından yararlanabilmektedir.

Öğrenim Süresi;

Hazırlık

Lisans

9 ay 6 yıl

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan tıp Üniversitesine nasıl kayıt yapılır?

Azerbaycan Üniversitesi’ne ön kayıt yaptırmak için

  • Pasaportunuzun bir kopyası
  • Oturma izninizin bir kopyası
  • Adli sicilinizin bir kopyası
  • Kimlik kartınızın bir kopyası
  • Arka fonu beyaz 8 adet 4×5 fotoğraf
  • Diplomalar, transkriptler, sağlık raporları

Yurtdışında tıp okumak için ne yapmalıyım? Azerbaycan Tıp Üniversitesine nasıl girilir?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi şartları iki şekilde yerine getirilebilir. İlki ÖSYM tarafından YKS sınavına girerek yerleşmektir. İkincisi ise puansız / sınavsız giriş; bireysel başvurudur. Bireysel başvuruda giriş şartı lise diploma puanı ve mülakat sonucun bağlıdır. ÖSYM ile yerleşen öğrencilere direkt denklik verilmektedir.Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tarafından tanınmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi yatay geçiş imkanı belli şartlarda mümkündür.

Bölüm Adı Puan Türü Taban Puanı
Tıp (Ücretli) SAY 414,79025 482,68803 449,45637 421,62089

Azerbaycan Tıp Üniversitesi hangi bölümler var?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde; 2 farklı Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Askeri Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi bulunmaktadır.

AZERBYACAN TIP ÜNİVERSİTESİ BAŞVURULAR BAŞLAMIŞTIR….

KAYIT VE DETAYLAR İÇİN 0212 244 66 00 ‘DAN BİZE ULAŞABİLİR OFİSLERİMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ….

Puanla
[OY: 20 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!