azerbaycan diplomatik akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi son derece güven veren ve popüler olan meslek dallarında eğlenceli bir ortamda keyifli bir öğrencilik geçirebilmeniz..

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi, uluslararası ilişkiler ve iş hayatıyla ilgili birçok araştırma yapan Azerbaycan Diplomatik Akademisi(ADA), geleceğin modern düşünce yapısına sahip liderlerini yetiştirmektedir. 2007 yılında başladığı eğitim faaliyetlerini kısa süre içerisinde uluslararası standartlara çıkartan Azerbaycan Diplomatik Akademisi, düzenlediği Bakü Yaz Enerji Kampı organizasyonu ile 40 ülkeden birçok öğrenciye ev sahipliği yapan bir konuma sahip olmuştur. Gerek yurtiçi gerekse de yurtdışından gelen öğrencilerine en kaliteli uluslararası ilişkiler eğitimini veren ADA, tüm öğrencilerine oldukça geniş imkanlar sunmaktadır.

3 katlı bir ofis olarak açılan ADA kısa süre içerisinde gelişerek, günümüzde “Smart” ve “Green” olarak adlandırılan iki adet büyük kampus ile öğrencilerine eğitim vermektedir. Uluslararası bir vizyona sahip olarak modern bir ekip çalışmasına yönelik misyonuyla Azerbaycan Diplomatik Akademisi, analitik düşünce sistemini daha geliştirmek için çalışmaktadır. Yalnızca Azerbaycan’da değil diğer ülkelerde de yenilikçi eğitim modeliyle ilgi odağı haline gelen ADA, uluslararası eğitimini daha da geliştirme amacındadır.

Kariyer Yapma İmkanı

Kariyerinde birçok uluslararası deneyim olan akademik kadrosuna da sahip olan Azerbaycan Diplomatik Akademisi, diğer ülkelerden gerek misafir statüsüyle gerekse de okutmanlık yapmak için birçok öğretim görevlisiyle çalışmaktadır. ADA öğrencileri yurtdışı işbirliği anlaşmaları sayesinde Viyana, Roma, Bürüksel, Washington, Moskova, Brüksel gibi birçok bölgede kariyer yapma imkanına sahip olmaktadır.

Bu geniş imkanlarına ilave olarak öğrenciler; Beyaz Saray’dan Avrupa Komisyonu’na, Avrupa Parlamentosu’ndan NATO toplantılarına kadar birçok üst düzey organizasyon toplantısına da katılabilmektedir.Eğitimin İngilizce olarak verildiği Azerbaycan Diplomasi Akadesi’nin Mütevelli Heyeti; Mehriban Aliyev, Elmar Memmedyarov, Hafız Paşayev ve Zbigniew Brzezinski gibi isimlerden oluşmaktadır.

ADA bünyesinde iki farklı lisans programı bulunmaktadır;

  1. 1.Uluslararası Sanat Çalışmaları
  2. 2.İşletme Yönetimi

   Öğrenim Süreleri;

Hazırlık

Lisans

9 ay 4 yıl

Diplomatik Akademisi Kuruluş

Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması ve sürdürülmesinde en temel faktörlerden biri, ulus devletlerin diplomasi yoluyla stratejik kararlarda işbirliği yapabilmeleridir. Geleceğin liderlerinin diplomatik görevleri etkin bir şekilde yerine getirmek için gerekli becerilere sahip olmalarını sağlamak için her ülkenin bir tür diplomatik akademisi vardır. Her diplomatik akademi, öğrencileri diplomasi ve istihbarat toplama sanatında eğitir. Esasen, geleceğin diplomatlarına ve istihbarat görevlilerine ülkeleri adına olumlu kararlar almak için gerekli becerileri öğretiyorlar.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan Diplomatik Akademisi (ADA) olarak bilinen diplomatik akademisi, üç- diplomatlar ve istihbarat görevlileri için yıllık program. Öğrenciler, ilgili hükümetleri aracılığıyla başvururlar ve akademik performanslarına ve diplomasi veya istihbarat toplama konusundaki önceki deneyimlerine göre seçilirler. Programa kabul edildikten sonra öğrenciler, eğitimlerinin bir parçası olarak bir dizi fiziksel ve zihinsel eğitim alıştırması yaparlar. Eğitim titizdir ve tarih, coğrafya, hukuk, kamu yönetimi, etik, uluslararası hukuk ve görgü kuralları gibi konuları içerir. Öğrenciler ayrıca sözlü iletişim, dini çalışmalar ve İngilizce dil becerileri konusunda eğitim alırlar. Son eğitim aşamaları, diğer ülkelerdeki büyükelçiler veya yabancı yetkililerle çalışmak gibi saha çalışmalarına odaklanır. Tüm eğitim tamamlandıktan sonra, mezunlar akademiden bir diploma ve kendi hükümetlerinden bir görev alırlar.

Akademide geçirdikleri süre boyunca, öğrenciler dünyanın dört bir yanından diğer kursiyerlerle bir arada yaşarlar. Ayrıca uluslararası ilişkileri keşfetmek için Azerbaycan dışına gezilere çıkıyorlar. Mezun olduktan sonra, kursiyerler kariyer atamalarına hazırlanmak için yaz boyunca akademide kalırlar. Özgeçmişleri üzerinde çalışırlar ve kendi hükümetleri veya yurtdışındaki potansiyel pozisyonlar için görüşme yaparlar. Mezunları yetkin diplomatlar olarak yetiştirmek, tüm uluslararası ilişkilerin uygun şekilde ele alınmasını sağlar – dünya çapında barış, istikrar ve kalkınma sağlar.

Kursiyerler, tam teşekküllü diplomat veya istihbarat subayı olabilmeleri için birkaç testten geçmelidir. İlk olarak, öğrencilerin akademik bilgilerini ölçmek için bir giriş sınavına girmeleri gerekir. Ardından, kursiyerler ADA tarihi ve diğer diplomatik öncesi tarih dersleri hakkında yazılı bir sınavdan geçmelidir. Ayrıca, görüşmecilerin kursiyerlerin ADA’ya katılmaya hazır olup olmadıklarına veya Azerbaycan dışındaki bir akademide okumaya devam edip etmeyeceklerine karar verdikleri sözlü bir mülakatı geçmeleri gerekir. Son olarak, kursiyerler, yüksek rütbeli subayların askeri birlikler içindeki çeşitli pozisyonlar için yeni askerler yetiştirdiği üç haftalık bir yaz kampına katılmak zorundadır. Tüm bu testler yeni diplomatların kalitesini yüksek tutarken, diplomasi veya istihbarat toplama yeteneği olmayanları ayıklıyor.

Diplomasi, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında önemli bir faktördür; bu nedenle, her ülkenin geleceğin liderlerine diplomatik görevleri başarıyla yerine getirmek için gereken becerileri öğretmeye adanmış bir diplomatik akademisinin olması mantıklıdır. Öğrenciler, programlarını tamamlayarak Azerbaycan’da geçirdikleri yıl boyunca ADA’nın yaz kampında veya uygun başka bir kurumda üst düzey askeri eğitmenler yardımıyla yaparak yaşayarak öğrenirler. Mezunlar, eğitimlerini tamamladıktan sonra, dünya çapında barış ve istikrarı korumak için kendi hükümetleri tarafından atanan geleceğin diplomatları ve istihbarat subayları arasında yerlerini almaya hazırlar!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!