Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde bulunan Nahçıvan Devlet Üniversitesi 'nin bölümleri, ücretleri, başvuru/kayıt şartları...

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

NAHÇIVAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın doğusunda yer alan Nahçıvan şehrinde bulunan bir üniversitedir. Üniversite, 1990 yılında kurulmuştur ve çeşitli bilim dallarında eğitim vermektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Dil ve Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi gibi farklı fakülteleri sunmaktadır. Bu fakülteler altında çeşitli bölümler yer almaktadır. Örneğin, Mühendislik Fakültesi’nde Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği gibi bölümler mevcuttur. Dil ve Edebiyat Fakültesi’nde ise Türk Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı gibi bölümler yer almaktadır.

Öğrenciler, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne üniversitenin resmi web sitesinden başvurabilirler. Başvurular, sınav sonuçları ve öğrencilerin önceki eğitim başarılarına göre değerlendirilir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne kabul edilen öğrenciler, üniversite konaklamalarında ya da özel yurtlarda kalabilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim vermeyi ve seçtikleri alanlarda başarılı kariyerlerine hazırlamayı amaçlamaktadır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesini tercih etmek için 3 öne çıkan neden;

 1. Çeşitli fakülteler ve bölümler: Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Dil ve Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi gibi farklı fakülteler sunmaktadır. Bu fakülteler altında çeşitli bölümler yer almaktadır. Öğrenciler, kendilerine uygun bir bölüm seçebilirler.
 2. Yüksek kaliteli eğitim: Nahçıvan Devlet Üniversitesi, yüksek kaliteli eğitim vermektedir. Öğrenciler, seçtikleri alanlarda başarılı kariyerlerine hazırlanırlar.
 3. Uygun fiyatlı ücretler: Nahçıvan Devlet Üniversitesi, uygun fiyatlı ücretler sunmaktadır. Öğrenciler, eğitim ücretlerini düşük maliyetlerle ödeyebilirler.
Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Türkiye Temsilciliği
📍İstiklal Caddesi No: 49 (Mavi Han) Kat:5 Taksim / İstanbul
📞0212 709 8 709
Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İletişim

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Bölümleri

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, çeşitli bölümlerde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Aşağıdaki bölümlerden bazıları Nahçıvan Devlet Üniversitesi’de mevcuttur:

Bu bölümler sadece Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nde mevcut olan bölümlerden birkaçıdır. Öğrenciler, üniversitenin resmi web sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirler ve kendilerine uygun olan bölümleri seçebilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, bünyesinde Matematik ve Fen Bilimleri Fakültesi, Ekonomi ve Yönetim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Doğa Bilimi ve Ziraat Fakültesi, Pedagoji Fakültesi ve Sanat Fakültesi olmak üzere 10 fakülte bulundurmaktadır. Bu fakültelerin en sık tercih edilen Fakülteleri ve Bölümleri;

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Tıp Fakültesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp fakültesi, bünyesinde tıp, diş hekimliği ve eczacılık olmak üzere 3 bölüm barındırır. Bölümlerin tümünün eğitim dili Azerbaycan Türkçesi’dir ve ilk yıl dil hazırlığı eğitimi verilmektedir. Ancak eğitim süreleri bölüme göre değişmektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin şu ana kadarki 580 mezunundan 46’sı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Üniversitenin mezunları, Hollanda ve Kanada gibi seçkin Avrupa ve Amerika ülkelerinde, başarılı bir şekilde mesleklerini icra etmektedirler. Tıp Fakültesi, bünyesinde 3 bölüm barındırmaktadır;

  • Tıp
  • Diş Hekimliği
  • Eczacılık

  Tıp  Bölümü

  Nahçıvanda Sınavsız Tıp eğitimi 7 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Ndu Tıp Fakültesi’nin kendisine ait 3 katlı bir Klinik Hastahanesi bulunmaktadır. Bu sayede Tıp fakültesi öğrencileri, bölüm derslerini NDU Tıp Fakültesi Hastahanesi’nde yapmaktadırlar. Ayrıca öğrenciler, yazın stajlarını ise belirlenen sınıftan itibaren; Trabzon, Erzincan, Erzurum, Kars veya Kayseri’de bulunan devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde yapmaktadırlar.

  Tıp bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli kliniklerde staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

  Tıp bölümü mezunları, Tıp Doktoru unvanını alarak çeşitli sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans ve doktora programlarına da devam edebilirler.

  Diş Hekimliği

  Azerbaycan Üniversitelerinde Diş Hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir.

  Diş Hekimliği bölümü, öğrencilere diş hekimliği eğitimi vermektedir. Öğrenciler, bu bölümde lisans programına kaydolabilirler. Bölüm, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli kliniklerde staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

  Diş Hekimliği bölümü mezunları, Diş Hekimi unvanını alarak çeşitli sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans programlarına da devam edebilirler.

  Üstelik öğrenciler, yazın stajlarını, belirlenen sınıftan itibaren; Trabzon, Erzincan, Erzurum, Kars veya Kayseri’de bulunan devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde yapabilmektedirler.

  Eczacılık

  NDU’de Eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir.

  Eczacılık bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli eczane ve sağlık kurumlarında staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

  Eczacılık bölümü mezunları, Eczacı unvanını alarak çeşitli eczane ve sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans programlarına da devam edebilirler.

  Eczacılık bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi

  Azerbaycan Nahçıvan’da Hukuk eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Fakülte, bünyesinde Hukuk ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini barındırır. Ayrıca, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi bünyesinde Diploması Merkezi, Diplomasi Kabinesi, Kriminalistik (Adli Bilimler) ve Mahkeme Ekspertizliği bölümleri faaliyet göstermektedir. Fakülte’de hukuk eğitimi alan toplamda 308 öğrenci vardır ve bunlardan 26’sı yabancı öğrencidir.

  Uluslararası İlişkiler bölümü, öğrencilere uluslararası ilişkiler eğitimi vermektedir. Öğrenciler, bu bölümde lisans ve yüksek lisans programlarına kaydolabilirler.

  Hukuk bölümü ise, öğrencilere hukuk eğitimi vermektedir. Öğrenciler, bu bölümde lisans ve yüksek lisans programlarına kaydolabilirler. Mezun olan hukuk fakültesi öğrencileri, Türkiye’de YÖK tarafından belirlenen hukuk fakültelerinde, fark derslerini vererek, Seviye Tespit Sınavı’na (STS) hak kazanmaktadır.

  Uluslararası İlişkiler ve Hukuk bölümleri, öğrencilere teorik ve pratik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli kurum ve kuruluşlarda staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

  Uluslararası İlişkiler bölümü mezunları, Uluslararası İlişkiler Uzmanı unvanını alarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Hukuk bölümü mezunları ise, Hukukçu unvanını alarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Mezunlar, yüksek lisans ve doktora programlarına da devam edebilirler.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi

  Nahçıvan’da Mimarlık eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk yılı Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi mezunu birçok Türk vatandaşı mimar, direkt denklik alarak Türkiye’de göreve başlamıştır. Ancak, gerekli görülen koşullarda YÖK, Seviye Tespit Sınavı (STS) yapabilmektedir.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan’ın en iyi Mimarlık Fakültelerindedir. Mimarlık Fakültesi’nde, NATO’nun “AzNet” programı kapsamında eğitim verilmektedir. Ayrıca, NDU Mimarlık Fakültesinde CİSCO Akademisinin laboratuvarı da bulunmaktadır. Bu laboratuvarla birlikte, Mimarlık Fakültesi bünyesinde, öğrenciler internet şebekelerinin kuruluşu ve iş prensipleriyle ilgili eğitimler almaktadırlar. Fakülte, bünyesinde 5 bölüm barındırmaktadır;

  • Mimarlık
  • Elektrik Mühendisliği
  • Elektronik ve Bilgi Teknolojileri
  • Nakliyat Mühendisliği ve Tekniği
  • Ekoloji Mühendisliği
  • Arazi Islahı ve Jeodezi Mühendisliği

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Sanat Fakültesi

  Sanat Fakültesinde eğitim 5 yıl sürmektedir. İlk yılı Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi mezunu birçok Türk vatandaşı müzik öğretmeni, direkt denklik alarak Türkiye’de göreve başlamıştır. Ayrıca, yeterli KPSS Puanı alan müzik öğretmenlerinin direkt ataması yapılır.

  Üniversite Konservatuar’ı  çok yüksek bir eğitim kalitesine ve çok geniş kapasiteye sahiptir. Hatta kendi alanında, dünyanın sayılı fakültelerden biridir denilebilir. Fakülte pek çok bölümü bünyesinde barındırır;

  • Müzik Öğretmenliği
  • Solo Okuma – Vokal
  • Bestekarlık
  • Resim
  • Güzel Sanatlar Öğretmenliği
  • Kompozisyon
  • Oyunculuk sanatı
  • Müzikoloji
  • İç Mekan Dizayn (İç Mimarlık)

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi Ücretleri 

  Hazırlık okulu zorunludur. Eğitim dili Azerbaycan Türkçesidir. Hazırlık atlamak mümkündür ancak çok zor şartlar oldukça kısıtlı bir kontenjan vardır. Üniversite eğitim ücretleri yıllık olarak ödenir.

  BÖLÜMLER FİYATLAR
  Tıp 2000$
  Diş Hekimliği 2000$
  Veterinerlik 2000$
  Hukuk 2000$
  Eczacılık 1500$
  Mimarlık 1500$
  Uluslararası İlişkiler 1700$
  Arazi ve İslah Mühendisliği 1000$
  Ekoloji Mühendisliği 1200$
  Rus Dili ve Edebiyatı 1200$
  Kara Taşımacılığı Mühendisliği 1200$
  Psikoloji – Pedagoji 1300$
  İnşaat Mühendisliği 1300$
  Bilgisayar Mühendisliği 1300$
  Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 1300$
  Çeviri Bölümü (İngilizce Rusça) 1300$
  Rusça ve Doğu Dilleri 1300$
  Turizm – Turizm ve Otel Yönetimi 1500$
  Resim 1500$
  Tercümanlık (İng.-Fran.-Alm.-Ru.-Fars.-Arap.) 1500$
  Oyunculuk Sanatı 1800$
  Müzikoloji – Müzik Çalışmaları 2000$
  Şarkıcılık Vokal 2000$

  Nahçıvan’da Yaşam

  Nahçıvan, Azerbaycan’ın doğusunda yer alan bir şehirdir. Nahçıvan, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir yerdir. Şehir, çeşitli turistik yerleri ve yöresel yemekleri ile bilinmektedir.

  Nahçıvan’da yaşam, genellikle düşük maliyetli olmaktadır. Öğrenciler, üniversite konaklamalarında ya da özel yurtlarda kalabilirler. Ayrıca, Nahçıvan’da uygun fiyatlı kiralık ev ve daireler de mevcuttur.

  Nahçıvan’da öğrenciler, çeşitli sosyal aktivitelerden yararlanabilirler. Şehirde çeşitli parklar, alışveriş merkezleri ve sinemalar bulunmaktadır. Ayrıca, Nahçıvan’da çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

  Yurtdışında okuma düşüncesi olan gençlerin göz önünde bulundurması gereken belli kriterler vardır. Bunlardan en başta geleni, gidilecek ülkedeki ekonomik şartlardır.  NDU, bu konuda oldukça avantajlıdır, öğrencilerine birçok konuda kolaylık sağlar, kelimenin tam anlamıyla öğrenci dostudur denilebilir. Çünkü eğitim ücretleri Pek çok Avrupa ülkesine göre daha uygundur ve konfor açısından da oldukça yeterlidir. Aylık öğrenci gideri sadece 200 ila 400$ arasındadır. Bu miktar yüksek konforda bir yaşam için yeterlidir. Üstelik, bu üniversitede eğitim alan Türk öğrenciler, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursunada başvurabilirler. Ayrıca, yaşam maliyetinin bu derece düşük olmasına ek olarak, burs başvuru imkanı da vardır. Sonuç olarak NDU, Türk öğrenciler için ekonomik açıdan son derece cazip bir yurtdışı eğitimi seçeneğidir.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi –  Yurtlar ve Barınma

  Üniversite’nin yurdu 1977’de kurulmuştur. 200 kız, 262 erkek öğrenci olmak üzere toplamda 462 kişi için tasarlanmıştır. 40 farklı ülkeden gelen öğrencileri ağrılamaktadır.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi, öğrencilerine konaklama imkanı sunmaktadır. Üniversite yurtları, öğrencilerin eğitim süresince kalabilecekleri yerlerdir. Konaklamalar, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir ve farklı tipte odalar mevcuttur. Üniversite yurtlarında, öğrencilere yatak, masa, sandalye, dolap ve duş gibi temel ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Ayrıca, konaklamalar genellikle yemekhane, internet, yüzme havuzu ve diğer sosyal olanakları da içerebilir.

  Öğrenciler, üniversite konaklamalarına yerleştirildikten sonra öğrenim gördükleri süre boyunca orada kalabilirler. Üniversite konaklamalarına yerleştirilmeyen öğrenciler ise, özel yurtlarda ya da kiralık ev ve dairelerde kalabilirler.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi, öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Öğrenciler, Eurostar ile  iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirler.

  Ayrıca üniversitenin 2011 yılında hizmete giren misafirhanesi de vardır. Farklı boyutlarda odalı ve yüksek standartlı mobilyaları vardır.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi sınavsız mı? Puansız giriş şartları nelerdir?

  NDU Türk öğrenciler için sınav zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani lise diplomasına sahip Türk vatandaşı, sınava tabii tutulmadan Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne kayıt olabilirler, sınavsız üniversite okuyabilirler. Hatta Taban puan şartı da olmadığı için Türk öğrenciler, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne başvuru ve kabul aşamasında zorlanmazlar.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi paralı mı?

  Üniversitesi bölümleri fiyatları hazırlık sınıfı olup olmamasına ve programlara göre değişkenlik göstermektedir. Ancak, bölümlerin ücretleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Eurostar’ın uzman eğitim danışmanları ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi tıp kaç yıl sürüyor?

  NDU Tıp fakültesi, ilk yılı Azerbaycan Türkçesi Dili hazırlık olmak üzere toplam da 7 yıl sürmektedir.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi denklik var mı? YÖK tarafından tanınıyor mu?

  NDU’de denklik vardır. Ancak belli bölümlerde Seviye Tespit Sınavı (STS) şartı vardır, bu bölümler dışındakilerden mezun olanlar, direkt denklik alabilmektedirler. Eğer denklik hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Eurostar’ın uzman eğitim danışmanları ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. NDU, YÖK tarafından tanınmaktadır. Bunun yanında, ek olarak, üniversiteler arasında işbirliği sayesinde Europass Mavi Diploma Eki diplomanız da olur. Böylece diplomanız Avrupa ülkelerinde geçer ve ülkemizde YÖK tanınırlığı vardır.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesine nasıl gidilir?

  Nahçıvan’a havayolunu kullanarak ya da karayoluyla gidebilirsiniz. Nahçıvan-İstanbul arası uçak seferleri vardır. Ayrıca daha ekonomik bir seçenek olarak, Iğdır’a hava yoluyla gidip karayolu ile Dilucu Sınır Kapısı’ndan geçerek de ülkeye giriş yapabilirsiniz. Hatta, havayolunu kullanmak istemeyen yolcular için, İstanbul’dan direkt otobüslerle gitmek de seçenekler arasındadır.

  #nahcıvandevletuniversitesi #nahcivan #nakhchivanuniversity #naxcivandovletuniversiteti #lawfaculty #medicinefaculty #azerbaycandauniversite #architecturefaculty

  Puanla
  [OY: 1 Ortalama: 5]
  Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!