Üniversiteler

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi
Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi
Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet Ressamlık Sanatlar Akademisi
Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi
Azerbaycan Diplomatik Akademisi
Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi
Azerbaycan Havacılık Üniversitesi
Azerbaycan Hazar Üniversitesi
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi
Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi
Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi
Azerbaycan Öğretmenlik Enstitüsü
Azerbaycan Slayvan Üniversitesi
Azerbaycan Spor Akademisi
Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi
Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi
Azerbaycan Turizm Üniversitesi
Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Üniversiteler ve Azerbaycan

Her ülkenin gençlerini eğitmek için kendine özgü yolları vardır. Azerbaycan’da hükümet, yeni üniversitelerin inşasına büyük yatırımlar yaparak yüksek öğrenimin gelişimini desteklemektedir. Azerbaycan’da üniversite hayatı diğer ülkelerdeki kampüs hayatından çok farklıdır. İşte Azerbaycan’da üniversite hayatını benzersiz kılan şeylerden bazıları.

İlk olarak, Azerbaycan’da birkaç üniversite olduğunu anlamak önemlidir. Her biri kendi yönetimi ve gelenekleri ile ayrı bir varlıktır. Öğrenciler, almak istedikleri derse bağlı olarak üniversitelerden birinde okumayı seçebilirler. Alternatif olarak, yurtdışında bir üniversitede okumak için başvurabilirler ve daha sonra Azerbaycan’a geri dönebilirler. Her iki durumda da, uluslararası bir derece ile mezun olacaklar.

Sonra, Azerbaycan’da üniversiteye gitmek için öğrenim ücreti olmadığını anlamak önemlidir. Buranın petrol zengini bir ülke olması, hükümetin yükseköğretime ayıracak çok parası olduğu anlamına geliyor. Bu, öğrencilerin ilgilerini çeken kursları bulmalarını ve bunlara kaydolmalarını kolaylaştırır. Bu, daha kaliteli öğretmenleri cezbeder ve sınıfları hem öğrenciler hem de öğretmenler için daha çekici hale getirir.

Azerbaycan’da üniversite hayatını diğerlerinden ayıran bir diğer şey de, öğrencilerin ders seçme ve derslere kayıt olurken sahip oldukları özgürlüktür. Çoğu kurs yalnızca lisans öğrencilerine açıktır, bu nedenle öğretmenler ev ödevleri verirken veya ders slaytları hazırlarken zamanlarını doğru bir şekilde hesaplayabilirler. Ancak, bazı derslerin yalnızca birkaç öğrencisi vardır; bunlar ‘izlenen’ kurslar olarak bilinir ve öğretmenlere dersleri için daha fazla zaman tanır. Öğrencilerin daha iyi bir şey bilmeden derslerinde başarısız olma riski olmadığından, öğretmenlerin değerlendirilen ödevler üzerinde daha fazla kontrolü vardır.

Ders seçme ve derslere kaydolmanın yanı sıra, üniversite öğrencileri eğitimleri boyunca nerede yaşayacaklarını seçme konusunda da bolca özgürlüğe sahiptir. çalışmalar. Üniversite kampüslerinin çoğu Bakü veya Tiflis-Saburtu gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır. Ancak, kampüs dışında yaşamaktan daha ucuz olduğu için tüm öğrenciler kampüste oda kiralamaz. Bunun yerine, kampüse yakın yaşamak için yüksek kira fiyatları ödeyebilecekleri kampüs dışında yerler ararlar. Bu, herkesin benzer programları ve yaşam düzenlemeleri olduğu için üniversitede yeni insanlarla tanışmasını kolaylaştırır.

Azerbaycan’daki üniversite hayatı, çok sayıda üniversite, lisans programı ve lisans programı nedeniyle diğer ülkelerdeki kampüs hayatından çok farklıdır. düşük öğrenim ücretleri. Üniversitelerdeki artış, öğrencileri sınırlamak yerine ülkedeki daha iyi eğitim standartlarını teşvik ediyor. Daha iyi eğitimli bir nüfus yaratmak, daha istikrarlı bir topluma yol açar – bu yüzden kabul ediyorsanız beğenin!

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!